Jak postępować w przypadku jaskry z wąskim kątem przesączania?
Jaskra z wąskim kątem przesączania to jeden z rzadszych typów jaskry. Jest to stan, który zazwyczaj dotyka oboje oczu. Może on wystąpić w formie nagłej, a wtedy stan ten nazywamy jaskrą z zamkniętym kątem przesączania.
Czym się objawia?
Wspomniany rodzaj jaskry może występować w dwóch formach. Często jest to stan przewlekły, kiedy ciśnienie wewnątrzgałkowe wzrasta stopniowo, jednak może być to również gwałtowny wzrost ciśnienia. Mówimy wtedy o jaskrze z zamkniętym kątem przesączania. Jeśli chodzi o postać przewlekłą, pacjent może nawet nie zauważyć zaistniałego problemu, ani nie odczuwać żadnego bólu. Stan taki mimo wszystko wymaga podjęcia stanowczych działać w celu leczenia.
Jaskra ta dotyka najczęściej małych gałek ocznych, częściej chorują kobiety oraz osoby z nadwrocznością, nazywani dalekowidzami.
Jaskra z wąskim kątem przesączania może wystąpić razem z zaćmą, która zwiększa rozmiary soczewki, a w rezultacie kąt przesączania coraz bardziej maleje. Jest to bardzo groźny stan, który może skutkować całkowitym zablokowaniem odpływu i wystąpieniem ostrego ataku jaskry.
Jak leczyć jaskrę z wąskim kątem?
Jaskra jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną. Leczenie choroby polega na systematycznym obniżaniu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Zazwyczaj podaje się w tym celu środki doustne obniżające to ciśnienie. Możliwe jest też leczenie laserowe oraz operacyjne. W przypadku ostrego ataku jaskry, na skutek całkowitego zamknięcia kąta przesączania, wymaga to podjęcia natychmiastowego leczenia szpitalnego.