Czym są płyty HDF?
Płyta pilśniowa twarda, znana również jako płyta pilśniowa o wysokiej gęstości ( tak zwana płyta HDF), jest stosunkowo tanim materiałem budowlanym z kompozytów drewna. To uniwersalny materiał, który z powodzeniem może zastąpić drewno w wielu elementach wystroju wnętrz, między innymi jako: listwy, podłogi czy szafki.
Płyta HDF jest trwała i odporna na uderzenia, nie jest jednak wodoodporna choć odporna na wilgoć. Nie posiada widocznych słojów (jak w drewnie). Jej koszt jest stosunkowo niski w porównaniu ze sklejką, ale nie jest tak wytrzymała jak sklejka.
Płyta HDF to płyta drewniana, kompozytowa. Powstaje w wyniku zmieszania włókien drewnianych. Drobne włókna drewniane są mieszane z żywicą, a następnie poddawane ogromnemu ciśnieniu. W wyniku tego ściskania w połączeniu z wysoką temperaturą powstaje kompozytowy materiał drzewny o dużej gęstości.
Typowa gęstość płyt HDF wynosi od 50 do 65 funtów na stopę sześcienną. Większa gęstość jest równoznaczna z twardszą powierzchnią. Dzięki temu każdy element konstrukcyjny będzie bardziej odporny na uderzenia. Płyta HDF daje bardziej wytrzymałą podłogę w miejscach o dużym natężeniu ruchu, powstają z niej niezwykle wytrzymałe szafki i szuflady.
Listwy z płyty HDF są odporne na uderzenia i zadrapania.
Przy typowym zastosowaniu płyty pilśniowej w gospodarstwie domowym, płyta HDF okazuje się bardzo trwałym rozwiązaniem. Należy pamiętać, że trwałości nie należy mylić z wytrzymałością. Płyta pilśniowa twarda nie jest bowiem tak mocna jak na przykład sklejka.
Gęstość płyty HDF sprawia, że jest ona twarda i odporna na uderzenia, jednak pod względem konstrukcyjnym nie dorównuje sklejce ani drewnu liściastemu. Cechą, która sprawia, że drewno jest mocnym materiałem budowlanym, jest fakt, że jego naturalne włókna pozostają nienaruszone. Natomiast włókna drzewne użyte w produkcji płyty HDF przed sprasowaniem płyty są tak drobne, że stanowią niemal proszek, przypominający trociny. Po sprasowaniu płyty te pojedyncze włókna są połączone żywicą, a nie wiązaniami komórkowymi, jak w przypadku naturalnego drewna.
Jedną z głównych zalet płyt pilśniowych o dużej gęstości jest ich odporność na wilgoć. Nie oznacza to jednak, że płyta HDF jest całkowicie wodoodporna. Płyty pilśniowe o wysokiej gęstości są odporne na wilgoć, ale nie są wodoodporne. Jednak płyty HDF nie wypaczają się, ponieważ nie wchłaniają wilgoci z otoczenia.