Konsekwencje spania na prawym boku
Duża część ludzi może przespać nawet całą noc w jednej pozycji, niektórzy kręcą się i cały czas zmieniają pozycje. Natomiast inni mają pozycje, w których nie mogą w ogóle spać.
Jest jednak jedna pozycja, której powinniśmy unikać jak ognia. Mowa o prawym boku.
Jaki ma wpływ na serce spanie na prawym boku?
Najrozsądniej jest spać na lewym boku. Jest znacznie leprze od leżenia na prawym boku, ponieważ główna tętnica aortą wygina się w lewo. Dlatego śpiąc na lewym boku, usprawnia się praca serca. W związku z tym umożliwiamy łatwy przepływ krwi z góry na dół. Natomiast jak leżymy na prawym boku, krew przepływa do góry, przez co serce musi ciężej pracować pompując krew.
Jelita a spanie na lewym boku
Przez spanie na lewym boku, maleje ryzyko występować ia zgagi i może poprawić się trawienie. To zasługa tego, że jelito grube, zaczyna się w prawej górnej części brzucha, a kończy w lewej odbytnicą. Dzięki grawitacji łatwiej przedostają się resztki pokarmu z jelita cienkiego do grubego.
Korzyści dla mózgu przez spanie ja boku
Spanie na boku jest lepsze od spania na brzuchu lub plecach.
Spanie na brzuchu kojarzy się z syndromem nagłej śmierci niemowlęcia. Z kolei leżenie na plecach może powodować ból pleców.
Ciąża a spanie na lewym boku?
Lekarze radzą kobieta w ciąży, żeby spały na lewym boku. Pozycja powoduje lepszy przepływ krwi do serca, mcicy, nerek a także do organizmu dziecka.