Ciąża a wada wzroku
Ciąża a wada wzroku
Od dawna krąży wiele mitów na temat negatywnego wpływu ciąży na wzrok. Na szczęście większość z nich to zwykłe mrzonki. Pogorszenie wzroku w ciąży jest możliwe, jednak w zdecydowanej przewadze przypadków problemy te mogą być jedynie przejściowe. Sytuacje, w których wzrok w ciąży jest zagrożony, to indywidualne przypadki zwykle związane z chorobami współistniejącymi.
Kto jest narażony najbardziej?
Z pewnością kobiety, które na co dzień nie mają problemów ze wzrokiem, także w ciąży ich prawdopodobnie mieć nie będą. Jedyne, co może się przytrafić, to przejściowe kłopoty z suchością oka czy dysfunkcje widzenia zmierzchowego. Wszystkie te zmiany najczęściej ustępują zaraz po porodzie lub jeszcze w trakcie ciąży. Do szczególnych przypadków należą kobiety z dużą wadą wzroku, u których może pojawić się pogorszenie wady. Związany z tym dyskomfort mniejszej ostrości widzenia nie powinien jednak rodzić wielkich obaw. W tym przypadku kłopoty również mijają. Zmiany poziomu estrogenów w organizmie kobiety ciężarnej mają negatywny wpływ na tkanki oka. W związku z powyższym pogorszenie wzroku w ciąży jest naturalnym zjawiskiem wynikającym z przemian hormonalnych.
Choroby w ciąży a problem ze wzrokiem
W grupie największego ryzyka są kobiety ciężarne z cukrzycą. W tym wypadku postęp pogorszenia wzroku w ciąży może mieć przebieg dość gwałtowny. Należy pamiętać, że nieleczona i niekontrolowana cukrzyca jest w stanie doprowadzić do znacznych uszkodzeń siatkówki. W konsekwencji grozi to nawet ślepotą. Ważna jest stała współpraca z okulistą i regularna kontrola poziomu cukru.
Przyszła mama powinna stale obserwować siebie i w przypadku jakichkolwiek niepokojących dolegliwości zgłaszać się po pomoc medyka. Problemy okulistyczne w czasie ciąży odpowiednio diagnozowane nie powinny zatem budzić niepokoju.