Trochę o byciu pielęgniarką
Głównym obowiązkiem każdego pielęgniarza i pielęgniarki jest pomoc lekarzom, opieka nad pacjentami oraz podawanie im leków. Lekarstwo kojarzy nam się głównie z pigułkami i kapsułkami, gdy myślimy o leku w płynie, pierwszy do głowy przychodzi nam syrop na kaszel. Tymczasem płyny najczęściej stosowane w środowisku medycznym to kroplówki.
DO CZEGO SŁUŻY KROPLÓWKA?
W wielu sytuacjach podanie pacjentowi leku doustnie jest niemożliwe. Zdarza się również, że trzeba uzupełnić niedobór krwi lub mikroelementów. W takim przypadku należy podać leki, substancje odżywcze lub krew drogą dożylną. Aby to zrobić należy wcześniej założyć choremu kaniulę dożylną, potocznie zwaną wenflonem. Brzmi strasznie? Bez obaw, pielęgniarki podczas jednego dyżuru zakładają wenflon kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt razy!
WENFLON budowa i jego kolory
Kaniulacja (wkłucie dożylne) polega na umieszczeniu w żyle plastikowej rurki o małej średnicy. Posiada ona zatyczkę z filtrem hydrofobowym, która chroni przed utratą krwi oraz samozamykający się port, którym podaje się pacjentom płyny. Większość posiada także elastyczne skrzydełka, które po rozłożeniu się pomagają w stabilizacji wenflonu. Co ciekawe, nie każda kaniula jest taka sama. Różnią się one, oprócz barwą, średnicami, a wybór konkretnej średnicy jest uzależniony od tego, w jakim stanie są żyły danego człowieka. Największa ma zazwyczaj kolor pomarańczowy, później są szare, białe, zielone, różowe i niebieskie, a najmniejsze są oznaczane kolorem żółtym oraz fioletowym.