Obowiązki rowerzysty na ścieżce rowerowej, jezdni i chodniku
Rowerzysta posiada takie same prawa i obowiązki jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego. Obowiązki rowerzysty można podzielić na trzy odmienne grupy.
Prawa i obowiązki rowerzysty na ścieżce rowerowej
Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Rowerzysta ma prawo do pierwszeństwa przejazdu w sytuacji, kiedy droga rowerowa przecina jezdnię. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów.
Rowerzysta na jezdni
Jeżeli przy drodze nie ma specjalnej drogi przeznaczonej dla rowerzystów, jest on zobowiązany do przemieszczania się po jezdni razem z samochodami, trzymając się jak najbliżej jej prawej krawędzi. Rowerzysta w takiej sytuacji jest zobowiązany do przestrzegania wszystkich przepisów ruchu drogowego i stosowanie się pod znaki na drodze.
Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku?
Istnieje kilka przypadków, kiedy rowerzysta ma prawo do korzystania z chodnika. Są to przypadki kiedy:
– rowerzysta opiekuje się dzieckiem kierującym rowerem do 10 roku życia,
– warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni,
– szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.