Transport a spedycja – podstawowe różnice
Mówiąc o przewożeniu ładunków, nadawaniu przesyłek czy działaniu firm transportowych często spotykamy się z określeniami takimi jak “transport” czy “spedycja”. Niestety, coraz częściej można zauważyć, że oba te pojęcia używane są zamiennie, synonimicznie. Czy rzeczywiście spedycja oznacza to samo, co transport? Nie i nie powinniśmy tych dwóch określeń utożsamiać z tym samym. Usługi transportowe a usługi spedycyjne charakteryzują się bowiem innym zakresem wykonywanych prac i działań. Spedycja Białystok to branża świadcząca szerszy zakres usług, w skład których również wchodzić mogą usługi transportowe jednak będą one wówczas wyłącznie jednym z etapów wykonania całego zlecenia.
Czym jest transport
Transport to najprościej mówiąc, działanie polegające na przewozie towarów od nadawcy do odbiorcy, z punktu A do punktu B.
Transport może odbywać się różnorakimi środki transportu dlatego możemy mówić o transporcie lądowym (drogowym i kolejowym), transporcie morskim i powietrznym (lotniczym). W przypadku zastosowania do przewozu ładunków różnych środków transportu mówimy o transporcie mieszanym (intermodalnym). Przedsiębiorstwo transportowe to takie, które zajmuje się świadczeniem usług przemieszczania zarówno ładunków, towarów jak i osób.
Działania spedycyjne
Spedycja jest pojęciem szerszym w stosunku do transportu. Przemieszczanie towarów jest w spedycji tylko jednym z etapów. Do działań spedycyjnych należą również czynności takie jak: przyjmowanie zleceń oraz doradztwo, wybór właściwych środków transportu, nadanie, odebranie i przekazanie ładunków (również ich rozładowanie i przeładowanie w przypadku transportu kilkoma środkami transportu), kompletacja dokumentów związanych z ładunkiem (w szczególności zawieranie umów spedycyjnych i wystawianie listów przewozowych), ubezpieczanie i ewentualna odprawa celna ładunków. Dodatkowo działania spedycyjne mogą obejmować również składowanie ładunków, sprzedaż, cesja praw czy awizowanie. Przedsiębiorstwo spedycyjne to zatem takie, które organizuje przewóz zleconych ładunków, wybierając najkorzystniejszy możliwy wariant, uwzględniając czynniki ekonomiczne, biznesowe, bezpieczeństwa i terminowości.
Spedytor może świadczyć samodzielne usługi przewozowe lub zlecać je podmiotom zewnętrznym (firmom zajmującym się wyłącznie transportem). Spedytor organizuje zatem ogół procesów i czynności związanych z przemieszczeniem ładunków od nadawcy do odbiorcy. Nadawca, zawierając umowę spedycyjną z konkretnym usługodawcą, zyskuje korzyść ponieważ dzięki zleceniu usługi nie musi zajmować się transportem i pozostałymi czynnościami samodzielnie – wszystko zorganizuje i załatwi właśnie spedytor.