Wszystko o diecie Cambidge
Dieta stworzona na uniwersytecie Cambridge to jedna z najsłynniejszych diet odchudzających, która zyskała tysiące zwolenników na całym świecie. Gwarantuje szybkie efekty – zrzucenie nawet kilku kilogramów w ciągu dwóch tygodni jest całkiem realnym wynikiem prowadzenia diety. Na czym jednak polega i jakie są jej wady i zalety?
Dieta Cambridge – założenia i etapy
Dieta Cambridge stworzona została przez naukowca badającego metody leczenia otyłości Alana Howarda, który uznał, że najskuteczniejszym sposobem na szybkie zrzucenie wagi jest ujednolicenie posiłków oraz maksymalne ograniczenie ilości spożywanych kalorii. Stworzył on schemat dań – głównie półpłynnych, takich jak koktajle, zupy czy owsianki – które sprzedawane były w formie saszetek. Początkowo żywienie tego typu przeznaczone było do leczenia klinicznej otyłości pacjentów szpitalnych, efektywność diety szybko zyskała zwolenników m.in. w Hollywood i w latach 80-tych rozniosła się po całym świecie.
Dieta ta oparta jest na spożywaniu dań z saszetek, które zakupić można u przedstawicieli firmy. Gotowe dania są niskokaloryczne i niskotłuszczowe, posiadają jednak sporą zawartość sycącego białka. Główny etap diety trwa około 4 tygodni, podczas których zaleca się spożywanie 3 lub 4 posiłków o łącznej kaloryczności od 400 do 550. Następnie, podczas etapu stabilizacji, stopniowo zwiększa się ilość spożywanych kalorii. Zaleca się jednak zamienianie jednego stałego posiłku na danie z saszetki zakupione u konsultantów.
Wady i zalety diety Cambridge
Z pewnością dieta ta jest niezwykle skuteczna – pozwala zrzucić sporą ilość kilogramów w bardzo krótkim czasie. Ograniczenie kalorii jest krótkotrwałe, dlatego w ciągu zaledwie 4 tygodni nie powinno dojść do wystąpienia dużych niedoborów. Nie należy jednak przedłużać diety – może to skutkować spowolnieniem metabolizmu oraz stopniowym wyniszczaniem i wygłodzeniem organizmu, co może mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Ten sposób żywienia nie jest polecany dla osób w okresie dorastania oraz osób aktywnych, które potrzebują znacznej dawki energii do właściwego funkcjonowania.