Chcesz poprawić pamięć i koncentrację? Ajurweda zna na to sposób!
Ajurweda jest indyjskim systemem leczenia, który powstał w starożytności. Ajurweda to w tłumaczeniu sanskrytu (jest to język indoeuropejski, używany od czasów starożytnych). System ten podchodzi do zdrowia holistycznie i wyróżnia trzy główne aspekty życia człowieka: kondycję duchową, kondycję psychiczną oraz fizyczną.
Aktualnie ajurweda uznawana jest za jedną z gałęzi medycyny alternatywnej/naturalnej (podobnie jak akupunktura, medycyna chińska czy system uzdrawiania energią Reiki). Wiele ludzi podważa jej prawdy i założenia, ponieważ dużą rolę w tym systemie leczenia odgrywa rozwój i kondycja duchowa (joga, medytacja, używanie kamieni szlachetnych, często również wiara w Boga/Wszechświat/Absolut). Jednym z ziół szczególnie popularnych w leczeniu ajurwedyjskim jest Brahmi. Brahmi (inaczej bakopa wąskolistna) jest rośliną z rodziny babkowatych. Spotkać ją można w każdym klimacie. Nazwa rośliny pochodzi od nazwy hinduskiego boga Brahmy (Brahma jest uznawany za stworzyciela Wszechświata, ma też silne powiązania z bogiem Śiwą i Wisznu).
Lekarze ajurwedyjscy w swojej praktyce używają Brahmi głównie do poprawienia pracy mózgu, pamięci i koncentracji u swoich pacjentów. Ma również swoje zastosowanie choćby w leczeniu chorób i schorzeń dermatologicznych oraz przewlekłych stanów zapalnych w organizmie (wywołanych np. przez alergię czy choroby autoimmunologiczne, tj. Hashimoto, choroba Leśniowskiego-Crohna czy pierwotne stwardniejące zapalenie dróg żółciowych). Brahmi uważane jest również za adaptogen. Czym jest adaptogen? Jest surowcem, który pomaga nam walczyć ze stresem, negatywnymi myślami i emocjami (podobnie działa np. Ashwagandha). Z badań wynika, że jej działanie poprawiające pamięć i pracę mózgu, może pomóc w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych (np. choroby Parkinsona czy Alzheimera).
Bakopę (Brahmi) najczęściej dostaniemy w postaci suplementu diety (kapsułki lub tabletki). Znajdziemy ją w aptekach, punktach zielarskich i sklepach z odżywkami dla sportowców. Brahmi podobnie jak wiele innych ziół, może wywołać działania niepożądane (np. podrażnienie układu pokarmowego). Dlatego przed sięgnięciem po jakikolwiek suplement czy lek ziołowy, warto skonsultować to z lekarzem lub farmaceutą.