Jak stracić zbędne kilogramy?
Dieta to trudny czas pełen wyzwań. Mogą nas w tym czasie nachodzić najróżniejsze zachcianki, które nie przyszły by nam do głowy w normalnym czasie. Przykładowo możemy zapytać sami siebie
Renomowane spalacze tłuszczu
Osoby ćwiczące na siłowni i dbające o własną sylwetkę doskonale wiedzą jakim wyzwaniem jest pozbycie się nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Nawet wielogodzinny trening siłowy nie przyniesie
Odżywka do rzęs - regenerum do rzęs. Ranking odżywek do rzęs - miralash
Piękne i naturalne rzęsy są wizytówką każdej kobiety. Aby były widoczne większość pań codziennie maluje rzęsy tuszem. Dzięki temu uzyskuje efekt
Ćwiczenia i trening na kondycję w Poznaniu. Sterydy: opinie
Uzyskanie idealnej kondycji i wyrzeźbienie imponujących mięśni wymaga dużego wysiłku, przede wszystkim dyscypliny i systematycznej pracy. Jednocześnie niezbędna
Zabiegi poprawiające kondycję cery
Rozwój kosmetologii w naszym kraju widoczny jest gołym okiem. Jeszcze kilkanaście lat temu salony kosmetyczne z prawdziwego zdarzenia można było spotkać tylko i wyłącznie na obszarach
Jakimi metodami alternatywnymi możemy wesprzeć nasze zdrowie?
Leczenie alternatywne oraz medycyna naturalna zyskują na popularności. Często tradycyjna farmakoterapia nie jest wystarczająco skuteczna, dlatego szukamy alternatywnych
Higiena jamy ustnej - pasty do zębów. Szczoteczka międzyzębowa.
Higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Dzięki temu dbamy o nasze zęby, a co za tym idzie o nasze zdrowie. Zęby należy myć co najmniej dwa razy dziennie.

Żywienie zwierząt hodowlanych

mar 9, 2021 przez

Żywienie zwierząt hodowlanych

Kury, świnie czy krowy wymagają odpowiedniego pokarmu, aby zdrowo rosły i dawały jak największy pożytek hodowcy. Tradycyjna pasza to zwykle za mało, by osiągnąć ten cel. W tym artykule dowiesz się, jakie zalety ma olej sojowy, dlaczego warto go używać oraz jak wpływa on na zwierzęta.

Systemy żywienia zwierząt

Zwierzęta możemy karmić do woli np. na pastwisku, co jakiś czas dawać paszę lub częściowo dawkować. To, ile dajemy i jaką paszę, zależy między innymi od gatunku zwierzęcia, rodzaju i liczebności hodowli.

Natłuszczanie paszy

Sama pasza nie zawiera wielu wartościowych składników, ponadto młode osobniki spożywają jej niewiele i często nie zaspokajają wymaganego zapotrzebowania energetycznego. Paszę można natłuszczać olejami roślinnymi bądź zwierzęcymi, jednak obecnie najczęściej używany jest olej sojowy. Natłuszczona pasza dostarcza zwierzętom więcej energii, chroni ich organy wewnętrzne przed urazami oraz zapewnia odpowiednią dawkę witamin i kwasów tłuszczowych potrzebnych do wzrostu.

Olej sojowy w karmieniu zwierząt

Olej ten tanowi istotny element w dietach drobiu, trzody chlewnej, królików czy zwierząt futerkowych. Pozyskuje się go w wyniku obróbki przez proces tłoczenia nasion soi zwyczajnej. w nasionach soi znajdują się jednonienasycone kwasy tłuszczowe( około 23-30 %), wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Zawiera on wysoką wartość energetyczną, ok. 37 MJ EM/1kg. Jest cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych takich jak kwas oleinowy czy linolowy. Dzięki olejowi sojowemu pasza ma dużą wartość energetyczną, dobrze smakuje i zwierzęta chętnie zjadają paszę. Dzięki użyciu olejów, zaoszczędzimy na paszy, a jednocześnie zapewnimy zwierzętom odpowiednią dawkę energetyczną.

Pasza dla świń

Niedobór kwasów tłuszczowych w przypadku świń będzie szczególnie odczuwalny, ponieważ może skutkować zahamowaniem wzrostu zwierząt. Z tego powodu powinniśmy natłuszczać paszę dla małych świń oraz macior wysokoprośnych i karmiących.
W skład mieszanek dla trzody chlewnej najczęściej wchodzą śruty zbożowe (70 %), drożdże pasterne 4 %, śruty sojowe, rzepakowe, słonecznikowe – ok. 25 %.

Najlepsza mieszanka dla kurcząt bojlerów

Według badań, do mieszanek paszowych dla kurcząt bojlerów powinno się używać 30 g oleju sojowego, 30 g oleju lnianego oraz 150 mg witaminy E w przeliczeniu na 1 kg paszy. Taka mieszanka tłuszczy zapewnia odpowiednią zawartość kwasów tłuszczowych. Istotne są także komponenty białkowe i śruty zbożowe.

Żywienie krów

Krowy często wypuszcza się na pastwiska, by tam się najadły. To jednak za mało, ponieważ kwasy z rodziny omega-3 w żywieniu krów mlecznych mają pozytywny wpływ na procesy rozrodu oraz funkcjonowanie układu odpornościowego krów. Podawanie pełnotłustych ziaren nasion lub śruty z roślin oleistych jest dobrym sposobem, aby zwiększyć dawkę energetyczną i efektywność rozrodu. Stosowanie już 100 g dziennie przez trzy tygodnie po inseminacji poprawia przeżywalność zarodków, a co za tym idzie, więcej cielaków przyjdzie na świat.

Do najważniejszych zalet stosowania oleju w paszach zaliczamy poprawę energetyczności paszy, przez co zwierzęta mają szybsze przyrosty masy. Obecnie to już standard wśród hodowców.

Podobne

Tagi