Spożywana soja, odmiany czarnej, pozytywnie (na biało)- wpływająca na ludzkie zdrowie
Od dawna wiadomo, że to co codziennie spożywamy i pijemy ma wpływ na nasze codzienne zdrowie, a to przekłada się także na długość naszego życia.
Wszystkim osobą lubiącym nowe i soczyście smaczne potrawy serdecznie polecamy np. sałatka na bazie głównego składnika, jakim jest soja czarna . Wszystko to w cyklu edukacyjni -kulinarnym: „Gotuj smacznie i zdrowo dla zdrowia swojego i innych”. Przepis znajdziecie Państwo poniżej.
Na początku, najważniejsze są odpowiednie składniki i ich proporcje/ ilości
Składniki na dwie porcje, dla dwóch osób:
- Soja Czarna – 4 średnie łyżki albo 3 duże.
- Sałatka masłowa – 4 porcje garści.
- Gruszka – 1 średnia, obrana.
- Jabłko – 1 średnie, również obrane ze skóry (nieugotowane).
- Cebula czerwona lub szalotka – 1 średnia
- Miód – 1 mała łyżeczka.
- Olej rzepakowy albo lniany – 1 mała łyżka.
Przygotowanie sałatki sojowej
Polecamy Państwu danie, na które potrzeba dużo, aby je przygotować. Pamiętajmy soję należącą, do odmiany czarnej należy moczyć przed ugotowaniem, aż do 12 godzin!
Zamiast jej można użyć również innych strączków (roślin strączkowych), które mamy pod ręką. Ziarna soi należy gotować pod przykryciem, dopóki nie zrobią się one miękkie.
W zależności od odmiany, ich czas gotowania wynosi odpowiednio od 40 do nawet 90 minut! Później należy dodać cebulę do wody, kiedy będzie już ona zeszklona trzeba dodać do niej sól i łyżeczkę miodu.
W dalszej fazie przygotowywania należy pozostawić cebulę do ostygnięcia.
Teraz należy poszatkować (pokroić) sałatę w drobne paseczki. Natomiast jabłko oraz gruszkę trzeba pokroić w kostkę. Kolejno do cebulki należy dodać łyżkę oleju i niezwykle dokładnie razem wszystko wymieszać na sos. Na samym końcu wystarczy już tylko połączyć wszystkie składniki i gotowe!
Pozostaję zatem powiedzieć Smacznego na zdrowie (Taste, Good Apetite!).
Krótki dodatek informacyjny – dot. pochodzenia soi
Po raz pierwszy soja zagościła na stołach starożytnych Chińczyków. Jednakże najpóźniej docenili ją Europejczycy, którzy zaczęli stosować ją dopiero u progu w XVI wieku.
Soja dotychczas, czyli do dziś zajmuje bardzo ważne miejsce w kuchni Dalekiego Wschodu. Ponieważ jest ona nazywana „świętą rośliną”. W kuchni Zachodu jest traktowana raczej, trochę mniejszym uwielbieniem oraz entuzjazmem. Niemalże w większości przypadków jest stosowana do produkcji m.in. pasz dla zwierząt, zwłaszcza krów oraz chowu chlewnego (swing). Aktualnie soja wiedzie prym w uprawach Stanów Z jednoczonych.
Właściwie połowa jej światowej produkcji w miejsce właśnie tam.
Sałatka, tak o to sporządzona dostarcza nam 300 kcal. Jest to ponad 40% dziennego zapotrzebowania ludzkiego organizmu na foliany, 35% na błonnik i witaminę C, ponad 25% dziennego spożycia magnezu oraz 20% dziennego spożycia potasu, żelaza, a także cynku.