Kolacja po wieczornym treningu – dlaczego i co zjeść?
Kolacja jest ważnym posiłkiem, którego nie powinno się omijać, a tym bardziej całkowicie wyrzucić ze swojego dnia, zwłaszcza jeśli trenujemy w godzinach wieczornych. Kolacja po treningu dostarcza energii, która została zużyta w trakcie ćwiczeń, dzięki niej unikniemy wilczego napadu głodu w nocy, co pozytywnie wpłynie na naszą sylwetkę oraz nie będziemy zmagać się z bolącym żołądkiem z powodu głodu. Kolacja po treningu to same pozytywy, ale wtedy, kiedy będzie właściwa.
Właściwa kolacja po wieczornym treningu, czyli jaka?
Posiłek po wieczornym treningu musi być przede wszystkim lekkostrawny, ponieważ nie wpłynie on niekorzystanie na nasz organizm, wagę oraz na jakość snu. Białko, tłuszcze nienasycone, węglowodany to mikroskładniki, z których powinna się składać kolacja po treningu w sposób:najwięcej białka, mniej węglowodanów, najmniej tłuszczów nienasyconych. Białko buduje i regeneruje tkankę mięśniową oraz dostarcza energii. Węglowodany wytwarzają insulinę i pełnią ogromną rolę w odbudowie glikogenu w mięśniach. Tłuszcze nienasycone stymulują regenerację organizmu (tłuszcze nienasycone tylko w małych ilościach, gdyż w dużych ilościach działają szkodliwie). Aby wieczorny posiłek po treningu przyniósł korzyści naszemu organizmowi musi być spożyty w odpowiednim czasie, czyli 1 – 2 godzin po treningu, ponieważ wtedy aktywność syntetazy glikogenowej jest najszybsza.
Co zjeść po treningu wieczorem? Jakie produkty można zjeść na kolację po treningu?
Co zjeść po treningu wieczorem, żeby posiłek zawierał białko, węglowodany lub tłuszcze nienasycone? Oto kilka przykładów:
Jogurt grecki – zawiera dużą ilość ,,specjalnego’’ białka, które jest dłużej trawione, więc syci nas na dłużej. Dodanie do niego owoców, np. jabłka czy banana (pełnia węglowodanów), sprawi, że kolacja będzie bardziej smaczna i odżywcza.
Jajka – oczywiście składają się z białka. Ugotowanie ich na miękko da lekką kolację.
Twarożek wiejski – to jeden z produktów nabiału, który można nałożyć na chleb graham (spora ilość węglowodanów). Jeżeli urozmaicisz kanapki o sałatę czy pomidora otrzymasz niewielką dawkę węglowodanów, ale to już coś więcej.
Tuńczyk, łosoś – właściwie każde owoce morza obfite są w białko i tłuszcze nienasycone, dlatego średniej wielkości porcja tych ryb będzie wspaniała na regenerację tkanki tłuszczowej i zastrzyk energii po treningu.
Płatki owsiane na mleku – płatki owsiane to pełnia węglowodanów, zaś mleko (najlepiej odtłuszczone) dostarczy białka. Dodanie do nich kilku orzechów przyniesie nam bezpieczną ilość tłuszczów nienasyconych.
Kiełki np. dyni – są bardzo smaczne, idealne na kanapki oraz są źródłem tłuszczów nienasyconych.