Dziedziny dermatologii
Dermatolog to lekarz specjalista zajmujący się rozpoznaniem, profilaktyką oraz leczeniem chorób, objawiających się na skórze, paznokciach, a także włosach. Dermatologia to nauka badająca przyczyny i mechanizmy chorób skóry. Lekarze specjalizujący się w tej dziedzinie medycyny poszukują sposobów ich leczenia i zapobiegania im.
Tytuł specjalisty dermatologa uzyskuje lekarz medycyny po odbyciu określonego przepisami szkolenia i zdaniu egzaminu państwowego. Dyscypliny wywodzące się z dermatologii i powiązane z nią to: wenerologia, kosmetologia, estetologia medyczna, medycyna estetyczna, dermatochirurgia (chirurgia skóry), otodermatologia, pediatria dermatologiczna, geriatria dermatologiczna, dermatoepidemiologia, dermatologia alergologiczna oraz psychodermatologia. Wczesne wykrycie zmian występujących w ostrych chorobach zakaźnych jest bardzo istotne. Dermatologia bada również strukturę oraz funkcje skóry.
Jak wygląda wizyta u dermatologa?
Dermatolog może zapytać o takie problemy jak nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca, choroby wieńcowe, zaburzenia tarczycy i hormonalne. Kolejne pytanie będzie o przyjmowane leki, dlatego warto przygotować ich listę, lub składy. Dermatolog ma również możliwość zapytać o dietę, używki i przebyte choroby. Wizyta w każdym gabinecie dermatologicznym wygląda tak samo, niezależnie od miasta w którym mieszkamy, może to być na przykład dermatolog Zabrze Plac Krakowski, dermatolog Poznań.Skóra to największy narząd naszego organizmu. U dermatologa dostępne są wizyty zarówno w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i w gabinetach prywatnych.