Ćwiczenia z piłką dla początkujących czyli piłka gimnastyczna jako łatwa i przyjemna aktywność fizyczna.
Dlaczego warto zacząć ćwiczyć z piłką?
Piłka gimnastyczna, zwana także rehabilitacyjną to świetny sprzęt do ćwiczeń, ponieważ pozwala ona na wykonywanie różnego rodzaju treningów dla całego ciała. Dzięki niej możemy poprawić swoją równowagę, siłę mięśni, zmniejszyć napięcie, pozbyć się bólów stawów oraz oczywiście, spalić tkankę tłuszczową. Ogromnym plusem piłki gimnastycznej jest to, że przeznaczona jest ona dla każdego, bez wyjątku, dlaczego więc nie zacząć z nią ćwiczyć skoro ma tyle zalet?
ćwiczenia z piłką dla początkujących czyli krótki zestaw ćwiczeń z piłką dla początkujących.
Ale spokojnie, zacznijcie ćwiczenia z piłką łatwiejszymi oraz przyjemnymi ćwiczeniami. Te ćwiczenia z piłką dla początkujących będą idealne:
- ćwiczenie: skłony.
Połóż piłkę na podłodze, następnie stań w niewielkim rozkroku, chwyć piłkę wyprostowanymi rękoma i wciągnij mocno powietrze przez nos. Powoli podnoś ramiona do góry, aż piłka znajdzie się nad twoją głową. Wyprostuj plecy, napnij pośladki i wypuść głęboki oddech przez usta. Teraz, opuszczaj piłkę, aż dotknie ziemi.
- ćwiczenie: skłony boczne.
Stoisz w rozkroku i trzymasz piłkę ponad swoją głową, a teraz wykonaj najpierw skłon w prawy bok razem z piłką, zaś później skłon w lewy bok (pamiętaj o wyprostowanych rękach).
- ćwiczenie: rozciąganie tułowia i nóg.
Usiądź na piłce z wyprostowanym kręgosłupem i dłońmi spoczywającymi na kolanach. Nogi wyprostuj, ale tylko pięty mają dotykać podłoża. Teraz, spróbuj dosięgnąć wyprostowanymi rękoma do stóp, tak żeby palce u rąk mogły dotknąć tych u stóp. Wróć do siadu, wyprostuj plecy, połóż dłonie na kolanach, weź głęboki wdech nosem, po czym wypuść go ustami.
- wiczenie: pozycja embrion.
Usiądź na piętach, chwyć piłkę i wyciągnij się tak, żeby twoje ręce były wyprostowane i nadal trzymały piłkę, a głowa była schowana w ramionach. Pozostań tak na krótszą bądź dłuższą chwilę. Staraj się oddychać głęboko.
- ćwiczenie: przekładanie piłki.
Połóż się plecami na podłodze lub macie treningowej (obojętne, ważne by podłoże było proste) z wyprostowanymi nogami oraz z wyprostowanymi nad głową rękoma, w których trzymasz piłkę. Następnie unieś jednocześnie górną część ciała z piłką oraz nogi (wciąż wyprostowane) i przełóż piłkę z dłoni w pomiędzy stopy. Teraz, opuść powoli swoje ciało w dół, tak żebyś ponownie leżał na plecach, ale nie opuszczaj nóg do końca. Zatrzymaj je pięć centymetrów nad ziemią. Potem znów unieś tułów i nogi nieco wyżej, by przełożyć piłkę w ręce. Opadnij na podłoże całym ciałem (włącznie z nogami), z piłką trzymaną w dłoniach nad głową. Odetchnij i ponów ćwiczenie.
- ćwiczenie: deska 1 i deska 2.
Deska 1: Ułóż zgięte w łokciach ręce ze splecionymi dłońmi na piłce, ale pamiętaj, żeby łokcie znajdowały się na linii barków. Oprzyj się na palcach stóp z wyprostowanymi nogami i podniesionym tułowiem. Wytrzymaj tak przynajmniej kilka sekund.
Deska 2: Połóż kostki i łydki na piłce, zaś resztę ciała opuść w dół na najpierw przedramiona. Teraz, połóż zgięte w łokciach ręce ze splecionymi dłońmi na podłodze, pamiętając o tym, by łokcie znajdowały się na linii barków. Pozostań w tej pozycji przynajmniej przez kilka sekund.
- ćwiczenie: przysiady.
Stań w rozkroku z piłką w wyprostowanych nad głową rękach i zrób przysiad (poprawny przysiad to taki, który tworzy kąt 90 stopni pomiędzy udami, a łydkami oraz, kiedy kolana nie wychodzą poza linię stóp).Nie pisałam częstotliwości powtarzania ćwiczeń, ponieważ nie każdy da radę zrobić np. 15 powtórzeń jednego ćwiczenia w pierwszym dniu. Myślę, że każdy z was sam wie najlepiej jakie są jego możliwości wysiłkowe, dlatego zalecam dobranie ilości powtórzeń względem ich. Nie przemęczajcie się, lepiej zrobić mniej, ale poprawnie. Mam nadzieję, że powyższe ćwiczenia z piłką dla początkujących nie sprawią wam dużych trudności.